Past Presiding Officers

IBA PAST PRESIDING OFFICERS
President Year Vice-President
S. Moran 2016 D. Forsythe
R. Madden(NIPBA) 2015 S. Moran (NIBA)
E. Whitten (NIBA) 2014 R. Madden (NIPBA)
R. Blair (NIPGL) 2013 E. Whitten (NIBA)
C. Ryan (BLI) 2012 R. Blair (NIPGL)
C. Wallace (NIBA) 2011 C. Ryan (BLI)
T. McIlvenna (NIPGL) 2010 C. Wallace (NIBA)
J. Moore (NIPBA) 2009 T. McIlvenna (NIPGL)
J. Humphreys (NIBA) 2008 J. Moore (NIPBA)
D.A. Graham, OBE (NIPGL) 2007 J. Humphreys (NIBA)
B. O’Malley (BLI) 2006 D.A. Graham, OBE (NIPGL)
A. Oliver (NIBA) 2005 B. O’Malley (BLI)
A.R. McKay (IBA) 2004 A. Oliver (NIBA)
N. Haffern (NIPGL) 2003 A.R. McKay (IBA)
R. Ross (NIPBA) 2002 N. Haffern (NIPGL)
C. Beck (NIBA) 2001 R. Ross (NIPBA)
H. Montgomery (NIPGL) 2000 C. Beck (NIBA)
B.C. Morton (BLI) 1999 H. Montgomery (NIPGL)
J. Donaldson (NIBA) 1998 B.C. Morton (BLI)
H. Cupples (NIPBA) 1997 J. Donaldson (NIBA)
C.E. Gillett (NIPGL) 1996 H. Cupples (NIPBA)
A. Murray (NIBA) 1995 C.E. Gillett (NIPGL)
W. Patton (NIPGL) 1994 A. Murray (NIBA)
J.G. Byrne (BLI) 1993 W. Patton (NIPGL)
R. Martin (NIBA) 1992 J.G. Byrne (BLI)
J. McCullough (PGL) 1991 R. Martin (NIBA)
S. Strange (NIBA) 1990 J. McCullough (PGL)
R.W. Bolton (PBA) 1989 S. Strange (NIBA)
E.J. Gordon (PGL) 1988 R.W. Bolton (PBA)
W.A. Gracey (NIBA) 1987 E.J. Gordon (PGL)
J.F. Quinn, BEM (PGL) 1986 W.A. Gracey (NIBA)
J.J. Burke (BLI) 1985 J.F. Quinn, BEM (PGL)
H. McBride (NIBA) 1984 J.J. Burke (BLI)
T.C. McGookin (PGL) 1983 H. McBride (NIBA)
W. Moreland (NIBA) 1982 T.C. McGookin (PGL)
J. Stevenson (PBA) 1981 W. Moreland (NIBA)
A.R. McKay (NIPGL) 1980 J. Stevenson (PBA)
J. Barnes (NIBA) 1979 A.R. McKay (NIPGL)
W. Caves (NIPGL) 1978 J. Barnes (NIBA)
R. Cinch (BLI) 1977 W. Caves (NIPGL)
S. Allen (NIBA) 1976 R. Cinch (BLI)
T. Sutton (PGL) 1975 S. Allen (NIBA)
W. Burrows (NIBA) 1974 T. Sutton (PGL)
J.W.S. Barr (NIPBA) 1973 W. Burrows (NIBA)
C. Clawson (PGL) 1972 J.W.S. Barr (NIPBA)
J. McNeice (NIBA) 1971 C. Clawson (PGL)
J.R. Stirling, MBE (PGL) 1970 J. McNeice (NIBA)
P. McGuirk (BLI) 1969 J.R. Stirling, MBE (PGL)
J.H. Graham (NIBA) 1968 P. McGuirk (BLI)
H.F. Lutton (PGL) 1967 J.H. Graham (NIBA)
R.S. Weir (Alexandra) 1966 H.F. Lutton (PGL)
John Thompson, MA, LLB (Limavady) 1965 R.S. Weir (Alexandra)
S.J. Thompson (Willowfield) 1964 John Thompson (Limavady)
J.S. Bell (Bangor) 1963 S.J. Thompson (Willowfield)
M.H. Henry, JP (Mossley) 1962 J.S. Bell (Bangor)
S. Wilson (Railway Union) 1961 M.H. Henry, JP (Mossley)
Thompson Ross (Ballynafeigh) 1960 S. Wilson (Railway Union)
Thompson Ross (Ballynafeigh) 1959 S. Wilson (Railway Union)
Simon Logan, MC (Pickie) 1958 Thompson Ross (Ballynafeigh)
Simon Logan, MC (Pickie) 1957 Thompson Ross (Ballynafeigh)
John Ferguson, JP (Donaghadee) 1956 Simon Logan, MC (Pickie)
Fred Allen (Albert Foundry) 1955 John Ferguson, JP (Donaghadee)
James Tully (Alexandra) 1954 Fred Allen (Albert Foundry)
John Gribbon, B.A. (Larne) 1953 James Tully (Alexandra)
A.S. McVicker (Ballycastle) 1952 William Logan, OBE, JP (Banbridge) & John Gribbon, B.A. (Larne)
James Conway (Woodvale) 1951 A.S. McVicker (Ballycastle)
Thompson Ross (Ballynafeigh) 1950 James Conway (Woodvale)
Samuel Mitchell (Comber) 1949 Thompson Ross (Ballynafeigh)
H. Stewart (Whitehead) 1948 Samuel Mitchell (Comber)
Dr T.E. Hill (Salisbury) 1947 S.J. Hardy & H. Stewart (Whitehead)
D. Willix (Ormeau) 1946 Dr T.E. Hill (Salisbury)
W.J. Walker (Portadown) 1945 D. Willix (Ormeau)
Percy T. Watson (Ewarts) 1944 W.J. Walker (Portadown)
H. Hutton (Windsor) 1943 Percy T. Watson (Ewarts)
H.J. Staff (Kenilworth) 1942 H. Hutton (Windsor)
G. Browne, MBE (Ballymoney) 1941 H.J. Staff (Kenilworth)
Councillor J. Hopkins (Falls) 1940 G. Browne, MBE (Ballymoney)
William Coe (Ballymena) 1939 Councillor J. Hopkins (Falls)
R.F. McCartney, JP (Coleraine) 1938 William Coe (Ballymena)
A. Brown, JP (Belmont) 1937 R.F. McCartney, JP (Coleraine)
D.E. Gardiner (Belfast) 1936 A. Brown, JP (Belmont)
J. Patterson, JP (Mossley) 1935 D.E. Gardiner (Belfast)
James Boyd (Musgrave) 1934 J. Patterson, JP (Mossley)
J. McCormick, JP (Strand) 1933 James Boyd (Musgrave)
William Brown (Connsbrook) 1932 J. McCormick, JP (Strand)
J. McWhirter, JP (Victoria) 1931 William Brown (Connsbrook)
W.H. Scott, JP (Stewartstown) 1930 J. McWhirter, JP (Victoria)
Major William Baird, DL (Press) 1929 W.H. Scott, JP (Stewartstown)
Major William Baird, DL (Press) 1928 W.H. Scott, JP (Stewartstown)
Thomas H. Barr (Cliftonville) 1927 Major William Baird, DL (Press)
Major S.H. Hall-Thompson 1926 Thomas H. Barr (Cliftonville)
Robert Crawford (Ormo Bakery) 1925 Major S.H. Hall-Thompson
Wm McLean (North Belfast) 1924 Robert Crawford (Ormo Bakery)
Samuel Pink (Knock) 1923 Wm McLean (North Belfast)
T.W. McMullan, MP (Bangor) 1922 Samuel Pink (Knock)
Herbert E. Eaton (Castleton) 1921 T.W. McMullan, MP (Bangor)
Joseph Bradbury (Alexandra) 1920 Herbert E. Eaton (Castleton)
Joseph McMullen (Forth River) 1919 Joseph Bradbury (Alexandra)
W.J. Bell (Woodvale) 1918 Joseph McMullen (Forth River)
T.J. Kearney (Ballynafeigh) 1917 W.J. Bell (Woodvale)
Walter Irvine (Cavehill) 1916 T.J. Kearney (Ballynafeigh)
D.D. Young (Shaftesbury) 1915 Walter Irvine (Cavehill)
C. L. MacKean, JP (Larne) 1914 D.D. Young (Shaftesbury)
P. Sheridan (Ulster) 1913 C. L. MacKean, JP (Larne)
Dr John Rusk (Belfast) 1912 P. Sheridan (Ulster)
A. Dickson (Belmont) 1911 J.B. Hamilton (Ballymoney)*
J. Hetherington (Falls) 1910 G.W. cooper (Kenilworth)*
W. McConnell (Ballymena) 1909 J. Hetherington (Falls)
John Gass (Ormeau) 1908 J. Hetherington (Falls)
Wm McLetchie (Belmont) 1907 John Gass (Ormeau)
Dr. J.R. Davison (Ulster) 1906 Wm McLetchie (Belmont)
D. MacLaughlin (Coleraine) 1905 Dr. J.R. Davison (Ulster)
J.C. Hunter (Belfast) 1904 D. MacLaughlin (Coleraine)
No comments yet.

Leave a Reply