IBA Pairs – Winners

Winner: TW McMullan Cup
Runner-up: SJ Thompson cup
2016 T. Smith & P. Smith (Leinster)
2015 R. Kane & B. Kane (Dunluce)
2014 B. Browne & M. McHugh (Whitehead)
2013 B. Browne & M. McHugh (Whitehead)
2012 S. Shields & J. Baker (Ballymena)
2011 C. Hogg & M. Wilson (Cookstown)
2010 G. Mckee & R. Hastings (Bangor)
2009 B. Hughes & G. Kelly (Ballymoney)
2008 T. Mulholland & C. Mulholland (Dunbarton)
2007 P. Robinson & A. Kyle (Larne)
2006 B. Browne & M. McHugh (Whitehead)
2005 B. Browne & M. McHugh (Whitehead)
2004 R. Leonard & S. Millane (St. James’s Gate)
2003 I. McClure & J. Henry (Portrush)
2002 B. Browne & M. McHugh (Whitehead)
2001 J. Baker & S.B. Allen (Ballymena)
2000 V. Dallas & S. Brewster (Coleraine)
1999 R. Hastings & G. Scott (Bangor)
1998 D. Lloyd & G. D’Arcy (CYM)
1997 I. Perry & A. Hughes (Portadown)
1996 R. Milliken & J. Irwin (Ballymoney)
1995 I. Stewart & S. Moran (Carrickfergus)
1994 B. Moffett & J. Henry (Portrush)
1993 R. Oliver & I. McClure (Portrush)
1992 R. Milliken & J. Irwin (Ballymoney)
1991 S. Quinn & L. McHugh (Cookstown)
1990 B. Moffett & J. Henry (Portrush)
1989 G. Rees & M. Graham (Bangor)
1988 A. McMullan & M. Reid (Balmoral)
1987 B. Craig & J. Baker (Cliftonville)
1986 H. Evans & R. McReavie (Forth River)
1985 W. Chambers & S. Hegan (Shaftesbury)
1984 H. Dunlop & T.K. Hogg (Ballymoney)
1983 L. Wilson & T. Porter (Bangor)
1982 N. Lambe & J. McMullan (Ormeau)
1981 R. McCutcheon & K. Herron (Bangor)
1980 A. Murray & T.H. Kennedy (Herbert Park)
1979 J. Rogan & J.J. Donnelly (Falls)
1978 P. Moorehead & P. McGuirk (Leinster)
1977 J. Gallagher & C. Beck (Banbridge)
1976 A. Keegan & L. Halpin (CYM)
1975 D. Marchant & T. Kennedy (Leinster)
1974 D. Marchant & T. Kennedy (Leinster)
1973 J.A. Anderson & R. Fulton (Coleraine)
1972 D. Marchant & T. Kennedy (Leinster)
1971 L. Byrne & D. Mellor (Leinster)
1970 N. Fisher & J. Ringland (Lisnagarvey)
1969 G. McDowell & W. Furlonger (Holywood)
1968 T. Kennedy & D. McEnaney (Leinster)
1967 C. Taylor & R. Fulton (Coleraine)
1966 C. Taylor & R. Fulton (Coleraine)
1965 C. Park & T. Russell (Belmont)
1964 C. Taylor & R. Fulton (Coleraine)
1963 C. Taylor & R. Fulton (Coleraine)
1962 J. Connolly & P. McGurk (Leinster)
1961 H. Watterson & G. Crossey (Falls)
1960 J.S. Kelso & T.L. Henry (Londonderry)
1959 R. Dunn & H. Stevenson (Donaghadee)
1958 A.G. Elder & J.A. Gault (Woodvale)
1957 G. Best & S.J. Thompson (Willowfield)
1956 R. Sterling & J. Boyd (Shaftesbury)
1955 S.H. Park & W.J. McDonald (Cliftonville)
1954 J.J. Burns & G. Crossey (Falls)
1953 J. McPherson & C. Fox (Willowfield)
1952 R.M. Watson & T.L. Henry (Londonderry)
1951 G. Anderson & R. Fulton (Coleraine)
1950 J. Webb & A. Carr (Musgrave)
1949 G. Best & S.J. Thompson (Willowfield)
1948 R. McCartney & J. Leadbetter (Castleton)
1947 R. Miller & S. Mulholland (Bangor)
1946 W.J. Flook & W. L. Bowie (Kenilworth)
1941-1945 No competition
1940 W. Robinson & J.A. Boyd (Clontarf)
1939 C. Curran & C. Clawson (Shaftesbury)
1938 F.G. Bestall & E.A. Ingram (Kenilworth)
1937 H. Jones & W.J. Thompson (Belfast)
1936 J. Patterson & J. Wilkin (Alexandra)
1935 J. Kernohan & W.J. Irwin (Castleton)
1934 F.J. Bestall & G.W. Cooper (Kenilworth)
1933 W. Andrews & S. Bradley (Forth River)
1932 C. Curran & C. Clawson (Shaftesbury)
1931 C. McCartney & F.J. Wright (Alexandra)
1930 W. Lyons & P.T. Watson (Cavehill)
1929 J. Stewart & R. Miller (Bangor)
1928 J. Quigley & R. Carson (Castleton)
1927 H.J. King & A. McAlpine (Castleton)
1926 R.M. Rae & P.T. Watson (Cavehill)
1925 J. McPartland & J. McCann (Falls)
1924 S. Craig & T.J. Kearney (Larne)
1923 R. Campbell & Dr J. Rusk (Cavehill)
No comments yet.

Leave a Reply