IBA Singles winners

WINNERS OF SINGLE-HANDED CHAMPIONSHIP
Winner: Dr Rusk Cup
2016 B. Kane (Dunluce)
2015 M. McHugh (Whitehead)
2014 N. Mulholland (Lisnagarvey)
2013 M. McHugh (Whitehead)
2012 I. McClure (Portrush)
2011 P. Daly (Ulster Transport)
2010 R. Leonard  (St. James’s Gate)
2009 G. McGleave (Divis)
2008 I. McClure (Portrush)
2007 G. Kelly (Ballymoney)
2006 M. McHugh (Whitehead)
2005 M. McHugh (Whitehead)
2004 M. McHugh (Whitehead)
2003 M. McHugh (Whitehead)
2002 M. Greenfield (Dunbarton)
2001 J. Henry (Portrush)
2000 I. Ross (Brookgreen)
1999 J.J. Murphy (Crumlin)
1998 C, Craig (Bangor)
1997 G. Moore (Banbridge)
1996 J. Henry (Portrush)
1995 N. Graham (Lisnagarvey)
1994 G. McCloy (Portrush
1993 C. Best (Willowfield)
1992 A. Lightbody (Bangor)
1991 J. Nolan (Blackrock)
1990 S. Adamson (Dunbarton)
1989 J. Baker (Cliftonville)
1988 D.S. Corkill (Knock)
1987 A. McMullan (Balmoral)
1986 K. Hogg (Cookstown)
1985 M. Horner (Belmont)
1984 I. Gillen (Blackrock)
1983 G. Woods (Ballymoney)
1982 P. McVeigh (Falls)
1981 W. Loughrey (Portrush)
1980 D. Corkill Jr (Knock)
1979 S. Allen (Ballymena)
1978 J. McCraig (Cliftonville)
1977 D. Darcy (Crumlin)
1976 H. Wallace (Carrickfergus)
1975 W. Murray (Portrush)
1974 S. Ashwood (Balmoral)
1973 W. Curragh (Ards)
1972 D. Marchant (Leinster)
1971 R. Fulton (Coleraine)
1970 D. Laverty (Woodvale)
1969 J. Higgins (YRCD)
1968 T. Sutton (Cavehill)
1967 R. Fulton (Coleraine)
1966 D. McEnaney (Leinster)
1965 R. Fulton (Coleraine)
1964 R. Fulton (Coleraine)
1963 W. Tate (Bangor)
1962 R. Fulton (Coleraine)
1961 T. Kennedy (Lisnagarvey)
1960 J. Hood (Cavehill)
1959 J. Connolly (Leinster)
1958 J. Webb (Musgrave)
1957 R. Fulton (Coleraine)
1956 R. Fulton (Coleraine)
1955 J. Webb (Musgrave)
1954 S.H. Park (Cliftonville)
1953 W. Christie (Victoria)
1952 T.L. Henry (Londonderry)
1951 G. Anderson (Coleraine)
1950 S.J. Thompson (Willowfield)
1949 R. Miller (Bangor)
1948 F.J. Wright (Cliftonville)
1947 W. Barr (Londonderry)
1946 B. Fitzmaurice (Cliftonville)
1941-45 No Competition
1940 J. Baker (Forth River)
1939 J. Baker (Forth River)
1938 P.T. Watson (Cavehill)
1937 A.B. MacLaughlin (Alexandra)
1936 W. Brown (Knock)
1935 T.B. Molyneux (Ballynafeigh)
1934 J. Park (Forth River)
1933 P.T. Watson (Cavehill)
1932 Dr J. Rusk (Cavehill)
1931 G.W. cooper (Kenilworth)
1930 J. Landon (Castleton)
1929 J. Park (Forth River)
1928 J. Park (Forth River)
1927 T. McCrea (Ulster)
1926 C. Park (Ormo Bakery)
1925 T.T. Kearney (Larne)
1924 D.W. Barnett (Belmont)
1923 J. Fitzpatrick (Falls)
1922 J.B. Teuton (Shaftesbury)
1921 S. Boyd (North Belfast)
1920 W.R. Forsythe (Ulster)
1919 J.B. Teuton (Shaftesbury)
1918 W. Dougal (North Belfast)
1917 S. Windrum (Shaftesbury)
1916 G.W. Cooper (Kenilworth)
1915 J. Coulter (Ormeau)
1914 W. McLetchie (Bangor)
1913 G.W. Cooper (Kenilworth)
1912 G.W. Cooper (Kenilworth) and
1912 R. Archer (Ormeau) (joint holders)
1911 J. Coulter (Ormeau)
1910 A. Cherry (Ormeau)
1909 D.W. Barnett (Belmont)
1908 R. Archer (Ormeau)
No comments yet.

Leave a Reply